תפריט נגישות

סמ"ר עוז צמח ז"ל

עוז צמח
בן 20 בנפלו
בן אלישבע וחיים
נולד ביבנה
בי"ג בחשוון תשמ"ו, 27/10/1985
התגורר ברעות
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 188, גד' 53
התגייס ב-28.3.2004
נפל בקרב
בי"ח באב תשס"ו, 12/8/2006
במלחמת לבנון השנייה
מקום נפילה: בינת ג'בל
באזור דרום לבנון
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ד, חלקה: 7, שורה: 8, קבר: 6.
הותיר: הורים, שני אחים - יוסף ואורן ושתי אחיות - יפעת ושני
בעל צל"ש אלוף הפיקוד

קורות חיים

עוז נולד ביבנה לאלישבע וחיים צמח ביום ראשון, י"ג חשון תשמ"ו, 27 באוקטובר 1985. אח "סנדויץ'" - אחיהם הצעיר של יוסי ואורן ואחיהן הגדול של יפעת ושני. ילד יפה תואר, חייכן וקצת ביישן, נעים הליכות, מסור ועקבי בהשגת מטרותיו, אשר אהב לתת מעצמו לאחרים בכל מצב וללא תנאי - "מלח הארץ" במלוא מובנה של המלה.

בהיותו בן חמש וחצי, בעלותו לכתה א', עברה המשפחה לגור ברעות. הוא למד בבית הספר היסודי בישוב "רעים", המשיך בחטיבת הביניים "מור" וסיים בתיכון "מכבים רעות" בהצטיינות במגמת ביוטכנולוגיה. הצטיינותו בתחום הביוטכנולוגיה נבעה מרצונו הבלתי נדלה לסייע לאנשים, ולשם כך אף עבד על מנת לחסוך כסף ללימודים גבוהים ולהגשים חלום - להיות מהנדס וחוקר בתחום.

פרק זמן קצר בנעוריו - בין לימודיו בחטיבת הביניים לתיכון - עבר לגור עם משפחתו בהולנד, מדינה שלא חש כלפיה כל שייכות. הוא הפציר בהוריו ללא לאות לחזור לישראל, לסיים את חוק לימודיו ובהמשך לשרת את מדינתו - וכך היה !

עוז אהב מאוד את החיים ואת הטבע. הוא התעניין מאוד בבעלי-חיים, שאת חלקם גידל. הוא רכש מיומנויות בתחומי הספורט השונים: הישרדות בטבע, קרטה, טיסנאות, שחיה וכדורסל במסגרת מכבי. בין תחביביו הבולטים היו הדיג וארוחות "גורמה", אותן אהב להכין במיוחד למשפחתו ולחבריו הרבים ונודע כ"שף" אמיתי.

עוז היה נחוש לשרת כקרבי, ולתרום מיכולתו ומכישוריו למדינת ישראל. לקראת גיוסו עבר בהצלחה מבדקים, ואף ביצע גיבוש לקורס טיס ולקומנדו הימי.

עוז התגייס לצה"ל ב- 28 במרץ 2004 ושובץ בחיל השריון. הוא אהב מאוד את הטנק ועוצמתו. שאיפתו היתה להיות מפקד טנק, וכצפוי הגשים שאיפה זו, וזאת במסגרת גדוד 53 בחטיבה 188.

עוז זכה להערכה רבה מצד מפקדיו, פקודיו וחבריו ליחידה ולחיל, בשל אישיותו והסגנון המיוחד בו מילא את תפקידו במסגרת הצוות והפלוגה ונסיונו המקצועי והמבצעי, בין היתר בתעסוקה מבצעית בגזרת מגוריו מכבים-רעות. במהלך פעילותו השוטפת נקרא עם יחידתו להילחם בדרום לבנון במסגרת מבצע "שינוי כיוון", שלימים נקראה מלחמת לבנון השניה.

עוז נפל בקרב בעינתא-בינת ג'בל בדרום לבנון ביום שבת, י"ח באב תשס"ו, 12 אוגוסט 2006, עת פיקד על צוות טנק. במהלך הקרב הבחין כי הטנק שנע לפניו על ציר הררי קשה ביותר נפגע בצריח, מפקד הטנק נפצע ומערכת האש יצאה מכלל פעולה. עוז שהבחין במצוקת הצוות, שמפקדו הוחלף על ידי הטען-קשר, נטל יוזמה לחילוצו. הטנק של עוז תפס עמדה בצלע הר. בנחישות ובעוז רוח, כשהוא וצוותו חשופים לאש צולבת באור יום פיקד על משימת חילוץ לאחור, כשהוא מרתק את האויב בפותחו באש מכל הכלים לכיוון מקורות הירי ובמקביל מכוון את הטנק הפגוע לאזור מוגן. הטנק הפגוע על צוותו חולצו על ידי הצוות וכוונו לאזור מבטחים, ובכך נצלו חייהם. לאחר סיום פעולת החילוץ וההצלה, עוז דווח למפקדו "קודקוד כאן 3-ב' סוגר בתנועה סוף!" - ומאז לא נשמע קולו ברשת. הטנק של עוז וצוותו ספגו פגיעה ישירה רבת עוצמה ועוז ושלושת פקודיו - הטען קשר - הרן לב, התותחן - ינון ניסן והנהג - דן ברויר - נהרגו במקום. המשימה האחרונה בחייו הוקדשה להצלת חיים תוך גילוי עוז, אומץ לב וגבורה הראויים להערכה. כל זאת תחת אש אויב מסיבית באור יום.

על פעולה זאת, שהיתה המשך לפעולות קודמות שביצע במהלך המלחמה, הוענק לעוז ולצוותו צל"ש אלוף פיקוד צפון.

עוז, אהבת מאוד את החיים ואת הטנק, והטנק לקח לך את היקר מכל - את החיים ! וכל זאת רק חמישה חודשים לפני שחרורך משירות סדיר בצה"ל ואתה רק בן עשרים. יהי זכרך ברוך !עוזמילים ולחן: עידן חביב

פר חים נופלים עליך מגבוהדמעות עגולות מתגלגלות עד אליךהאדמה פתחה את פיה לכבודךזו אחותך שם מעליך צועקת ובוכה ...

לא לא לא תחזירו לי אותולא לא לא זה בכלל לא הזמן שלו

הרפה מעיניך עוז, שכב במנוחהחושך בחוץ עכשיו ואמא עוד פה איתךלא מסוגלת לקום לעזוב אותך לבדךנשארת שוכבת מבקשת עם הפנים לאדמה ...

לא לא לא תחזירו לי אותולא לא לא זה בכלל לא הזמן שלו

חיוך שלך עולה בי כמו שקיעה.יפה יפה ונעלמת בחשיכה ...מקצה עולם אקרא לך איך לא תשמעעם שופר שחור אמשח בעוזשכל כוכב ידע ...

בסתר כנפיו אתה נמצא עכשיו לעולמיםהמלאך שנגע בך ממנו אנו מבקשים

לא לא לא תחזירו לי אותולא לא לא זה בכלל לא הזמן של עוז

בניית אתרים: